meni

Utemeljeno
RAZSODBA OGLAŠEVALSKEGA RAZSODIŠČA ŠT. 310 / 13. 9. 2017

13
sep.
2017
Domov / 
RAZSODBA OGLAŠEVALSKEGA RAZSODIŠČA ŠT. 310 / 13. 9. 2017
POVZETEK PRITOŽBE
 
Oglaševalsko razsodišče je prejelo pritožbo potrošnika, ki se nanaša na oglas »Gospa Eva Gabor posebej za bralce te revije: Zakaj lahko z mojo pomočjo osvojite velike vsote denarja pri igrah na srečo ali na loteriji«, ki je bil 29. 8. 2017 objavljen v Oni, prilogi Dela in Slovenskih novic. Pritožnik ocenjuje, da oglas krši določila 3.1., 7.4. in posredno tudi 24.1. člena Slovenskega oglaševalskega kodeksa (SOK). Vlagatelj je pritožbo širše utemeljil, kot sledi.
  • Gre za oglas, kjer želi vedeževalka navidezno pomagati bralcem, v resnici pa po pošti pošlje ponudbo za plačljiv »čarovniški« obred, s katerimi omogoči zadetek na srečo. Na prvi pogled smešno in neškodljivo, vendar je med bralci mnogo starejših, ter tudi drugih naivnih in praznovernih, ki temu verjamejo. O tem priča že dejstvo, da je bila reklama na notranji strani ovitka letos že tretjič objavljena. 
  • V oglasu je celo navedeno, da je namenjen osebam v finančni stiski. Osebe v hudi stiski pogosto vidijo rešitev v igrah na srečo. Obljubljanje dobitkov spodbuja neodgovorno igranje na srečo, kar lahko vodi v osebne in socialne stiske ter je družbeno škodljivo.
  • Kršitev določil 3.1.člena SOK: Oglas zlorablja zaupanje potrošnikov, ker je predstavljen kot brezplačna pomoč, v resnici pa gre za oglaševanje komercialne dejavnosti, poleg tega zavajajoče predstavlja možnost dobitka.
  • Kršitev določil 7.4.člena SOK: Oglaševanje spodbuja neodgovorno igranje na srečo.
  • Kršitev določil 24.1.člena SOK: Oglaševanje nerealno predstavlja možnost dobitka in zatrjuje, da je dobitek odvisen od dejavnikov, na katere potrošnik lahko vpliva.
 
POVZETEK ODGOVORA OGLAŠEVALCA 
 
Oglaševalec, Eva Gabor, SV d.o.o. iz Maribora, se na poziv Oglaševalskega razsodišča k odgovoru na pritožbo ni odzval. Zato je Razsodišče, v skladu z določili Poslovnika o delu Razsodišča (33. člen, 3. Odstavek), o primeru odločalo zgolj na podlagi navedb v pritožbi in ogleda predmetnega oglasa.
 
 
DOLOČILA SLOVENSKEGA OGLAŠEVALSKEGA KODEKSA
 
Člen 3 POŠTENOST  
 
3.1.
Oglaševanje ne sme biti zasnovano in oblikovano tako, da bi zlorabljalo zaupanje potrošnikov, izkoriščalo njihovo pomanjkljivo izkušenost oziroma znanje ter jih s tem zavajalo.
 
Člen 7 ODGOVORNOST DO DRUŽBE IN POSAMEZNIKOV 
 
7.4.
Oglaševanje ne sme vsebovati ničesar, kar bi utegnilo sprožiti nasilje ali nesocialno vedenje, nadlegovanje, telesne poškodbe ali poškodbe lastnine. Še zlasti ne sme uporabljati motivov kakršnih koli oblik nasilja in vandalizma, zdravju škodljivih in nehigieničnih navad ter neodgovornega vedenja (npr. kajenja, pijančevanja, kraje, uživanja mamil ipd.) na način, da te pojave spodbuja oziroma neposredno ali posredno odobrava.
 
Člen 24 IGRE NA SREČO
 
24.1.
Oglaševanje iger na srečo ne sme nerealno predstavljati možnosti za pridobitev dobitka, predvsem pa ne sme zatrjevati, da je dobitek lahko odvisen tudi od znanja ali drugih dejavnikov, na katere lahko potrošnik vpliva. Oglaševanje iger na srečo prav tako ne sme zatrjevati, da se z večjimi vložki, rednim ali pogostim sodelovanjem ali s podobnim bistveno poveča možnost za pridobitev nagrade. 
 
 
RAZSODBA 
 
Oglaševalsko razsodišče je primer obravnavalo 13. septembra 2017 ter sprejelo razsodbo:
 
Pritožba je utemeljena. 
 
Oglaševalsko razsodišče oglaševalca in medij javno poziva k takojšnjemu prenehanju objavljanja oglasa, ki je bil predmet pritožbe.
 
O b r a z l o ž i t e v:
Oglaševalsko razsodišče na podlagi navedb v pritožbi in ogleda oglaševanja, ki je bilo predmet pritožbe, ugotavlja, da le-to krši vsa v pritožbi navedena določila Slovenskega oglaševalskega kodeksa. Ker obljublja dobitek v igrah na srečo, namerno zavaja potrošnika. Poleg tega taka obljuba / trditev ni v skladu z zahtevami kulturnega okolja, saj spodbuja dejanja, ki imajo lahko izrazito negativne posledice. Oglaševanje sicer ne oglašuje iger na srečo, posredno pa z danimi obljubami smiselno ni skladno z določili kodeksa, ki eksplicitno prepoveduje, da bi oglaševanje vključevalo trditve, da je dobitek pri igrah na srečo lahko odvisen od oziroma povezan z drugimi dejavnostmi. 
 
 
Oglaševalsko razsodišče
Doc.dr. Milena Fornazarič, predsednica