meni

Utemeljeno
RAZSODBA OGLAŠEVALSKEGA RAZSODIŠČA ŠT. 342 / 5. 11. 2019

5
nov.
2019
Domov / 
RAZSODBA OGLAŠEVALSKEGA RAZSODIŠČA ŠT. 342 / 5. 11. 2019
POVZETEK PRITOŽBE
 
Oglaševalsko razsodišče je prejelo pritožbo družbe Telekom Slovenije na oglaševanje družbe Telemach z uporabo trditve »Največje Giga omrežje v Sloveniji«. Oglaševanje je bilo objavljeno vsaj na lastnem spletnem mestu oglaševalca, na družbenem omrežju Facebook ter v Telemachovem katalogu za mesec junij (str. 2 in 3). Pritožnik ocenjuje, da gre za zavajajoče oglaševanje in posledično kršitev določil 4., 3. in 5. člena Slovenskega oglaševalskega kodeksa (SOK). Meni tudi, da oglaševanje krši določila Zakona o varstvu potrošnikov pred nepoštenimi poslovnimi praksami – ZVPNPP ter Zakona o varstvu potrošnikov – ZVPot, zato tudi ni v skladu z določili 1. člena SOK, ki oglaševanje zavezuje zakonitosti. Vlagatelj je pritožbo utemeljil, kot sledi.
  • Bistvo oglaševanja je neresnična trditev o največjem Giga omrežju nove generacije v Sloveniji, ki jo spremlja navedba, da kar 80 % Telemachovega omrežja omogoča giga hitrosti

           - Trditev ne drži. Vpogled v bazo E-prostor pokaže, da ima Telemach večino lastnega omrežja, ki ga imenuje GIGA, na COAX, torej kabelski povezavi, za katero Telemach sam navede, da dopušča hitrosti le do 300 Mbit/s.  Delež optičnih priključkov (60.102 od 356.907), ki edini dopuščajo Giga hitrost, je le 15%.
           - Iz podatkov zbirnega katastra gospodarske javne infrastrukture izhaja, da ima Telemach veliko manjše število optičnih priključkov tudi v primerjavi z drugimi operaterji. 

           Zato Telemachovo omrežje ne more biti in ni največje Giga omrežje v Sloveniji.

  • Prav tako ne drži, da je Telemachovo omrežje največje omrežje nove generacije. To poimenovanje je v telekomunikacijah standard za omrežje, ki omogoča hitrosti vsaj do 30Mbit/s, kar pa lahko zagotovijo tudi povezave na drugih tehnologijah (npr. baker oz Cu parica).
  • Telemach v okviru istega oglaševanja hkrati z Giga omrežjem na paketih navaja hitrost 500Mbit/s. Na svojih spletnih straneh pa v poglavju »Informacije o dostopu do interneta« navede, da hitrosti na kabelskem omrežju »dosegajo do 300 MBPS in 15 Mbps od uporabnika«. Ker predstavlja, kot zgoraj navedeno, kabelsko omrežje kar 85% Telemachovega t.i. Giga omrežja, kar 85 % omrežja ne more ponuditi niti 500 Mbit/s. Omejitve pi doseganju oglaševane hitrosti pa so še večje, ker je pasovna širina deljena.
  • Nadalje pritožnik ocenjuje, da so sporne tudi navedbe v drobnem tisku v Telemachovem katalogu junij 2019 k paketom EON Light (hitrost do 100 Mbps), EON Full (hitrost do 200 Mbps)ter EON Premium (hitrost do 300 Mbps), ni pa objavljen na spletnem mestu ter na FB profilu družbe Telemach. Ob tem pritožnik navaja Razsodbo Oglaševalskega razsodišča št. 251 / 17. 2. 2015, v kateri je Razsodišče odločilo, da pojasnjevalno besedilo v drobnem tisku k spornima trditvama ni dovolj vidno in berljivo, da bi bilo oglaševanje v skladu s 4.1. členom SOK. Dodalo je, da trditvi tudi nista ustrezno povezani s pojasnjevalnim besedilom, kot to določa 3.3. člen SOK. Poleg tega oglaševalec trditev »Največje GIGA omrežje« uporablja tudi ob oglaševanju paketov, ki takih hitrosti ne zagotavljajo. Zato potrošnik je oz. bi lahko bil zaveden, glede ključnih elementov  oglaševane storitve.
  • Ker glede na javno dostopne podatke, kot so navedeni v pritožbi, oglaševalec ne more predložiti dokazil o resničnosti zavajajočih trditev, oglaševanje tudi ni v skaldu z določili 5. člena SOK.
  • Pritožnik zaključi, da je zaradi kršitev veljavnih predpisov na področju varstva potrošnikov podal prijavo tudi na TIRS.
 
POVZETEK ODGOVORA OGLAŠEVALCA 
 
Oglaševalec, družba Telemach, pritožbo v celoti zavrača kot neutemeljeno z obrazložitvijo, kot sledi.  
  • Telemach ponuja dostop do interneta preko lastnega hibridno optično-koaksialnega omrežja (HFC) in optičnega omrežja (FTTH), v odprtih širokopasovnih omrežjih (OŠO) ter v omrežjih pogodbenih operaterjev.
  • V okviru lastnega HFC omrežja Telemach uporablja standard Euro DOCSIS 3.0, mednarodni standard, ki opredeljuje zahteve za posredovanje podatkov preko kabelskih sistemov. Dopušča dodajanje visoko hitrostnega prenosa podatkov v kabelske sisteme in omogoča doseganje vsaj 1 Gbps do uporabnika. Standard DOCSIS 3.1., ki ga Telemach uvaja v svoje omrežje, pa omogoča celo hitrosti do 10 Gbps do uporabnika. Iz specifikacije standardov DOCCIS izhaja, da so očitki o nedoseganju gigabitnih hitrosti preko kabelskega omrežja družbe Telemach neutemeljene in napačne. Ob tem je Telemach končnim uporabnikom zagotovil napredne rezidenčne prehode (Advance Home Gateway), ki na DOCSIS omogočajo gigabitne sinhronizacijske hitrosti dostopa do interneta in boljšo uporabniško izkušnjo preko Wi-fi standarda 5G. 
  • Glede na zgoraj navedeno je oglaševalec prepričan, da je podatek o tem, kolikšen del omrežja družbe Telemach predstavlja koaksialno in kolikšen del optično omrežje, kot argument za domnevno zavajajoče oglaševanje brezpredmeten. Telemach trenutno omogoča dostop do interneta s hitrostjo do 1Gbps na 291.655 priključkih v svojem koaksialnem ter na 60.120 priključkih v optičnem omrežju, torej na 84% vseh priključkov, z nadgradnjami pa se ta odstotek še povečuje. 
  • Telemach v svojem odgovoru tudi navede število priključkov po operaterjih, ki omogočajo hitrosti do 1 Gbps: Telemach (351.757), Telekom Slovenije (283.868) in T-2 (256.959).
  • Prav tako kot dokazilo domnevno zavajajočega oglaševanja ni mogoče šteti brošure »informacije o dostopu do interneta«, ki je objavljena na spletnem mestu družbe Telemach. Namen brošure je izključno informiranje o storitvi dostopa do interneta na način, ki je uporabnikom lahko razumljiv in oblikovno prijazen, brošura pa v ničemer ni pravno zavezujoč akt, ki bi urejal raven zagotavljanja posamezne storitve ali vzpostavljal obveznosti za Telemach kot izvajalca storitve. Navedba v brošuri, da Telemach v kabelskem omrežju omogoča hitrosti do 300/15 Mbps, je zastarela. Ob uvedbi paketov EON, jo je Telemach pozabil ažurirati, napako je odpravil 16.7.2019.
  • Hitrost dostopa do interneta, ki je zavezujoča in jo Telemach zagotavlja v okviru posameznega naročniškega paketa je opredeljena v prilogi 2 – Nivo zagotavljanja storitev, ki dopolnjuje splošne pogoje uporabe storitev družb Skupine Telemach in je sestavni del naročniških pogodb. V skladu z določili Telemach omejuje pasovno širino priključka na hitrost, ki jo zagotavlja posamezen paket v fiksnem omrežju. Hitrost dostopa do interneta v posameznem paketu je razvidna iz cenika storitev. Telemach v svoji ponudbi in tržnem komuniciranju navaja hitrost dostopa do interneta za posamezen paket, kot je določena v ceniku z oznako "do", podatek dopolnjuje dokument »Nivo zagotavljanja storitev«, v katerem so opredeljene še največja, običajno razpoložljiva in najnižja hitrost.
  • Res je, da Telemach v oglaševanju hkrati s trditvijo o Giga omrežju oglašuje tudi pakete EON, pri katerih so hitrosti dostopa trenutno res omejene na do 500/15Mbps v največjem paketu EON Premium, vendar pa naročnikom omogoča tudi naročilo dodatnega paketa  Hitrejši NET s hitrostjo 1 Gbps/50Mbps, kot je razvidno iz cenika družbe.
  • Vlagatelj v pritožbi ni navedel vira, za svojo trditev, da je poimenovanje »omrežje nove generacije« v telekomunikacijah standard za omrežje, ki omogoča hitrosti vsaj do 30 Mbps, zato naj Telemachovo Giga omrežje ne bi bilo največje omrežje nove generacije. Po opredelitvi oznake »omrežje nove generacije« v načrtu razvoja širokopasovnih omrežij naslednje generacije do leta 2020, ki ga je sprejela Vlada RS marca 2016, je upraba trditve o največjem omrežju nove generacije za Telemachovo Giga omrežje povsem upravičena.  Načrt postavlja za cilj 2020, da se 96% slovenskih gospodinjstev zagotovi hitrost vsaj 100 Mbps, preostalim pa najmanj 30Mbps. Poleg tega med dostopovnimi omrežji nove generacije navaja tudi napredno nadgradnjo kabelskega omrežja. Skupni cilj EU za širokopasovni dostop do leta 2025 pa je hitrost 1Gbps za šole, prometna vozlišča, glavne ponudnike javnih storitev ter digitalno intenzivna podjetja. Za gospodinjstva v EU pa je cilj dostop s hitrostjo  najmanj 100 Mbps z možnostjo nadgradnje na 1Gbps. Telemach s svojim Giga omrežjem torej vzpostavlja infrastrukturo za doseganje ciljev EU.
  • Glede na navedeno v odgovoru na pritožbo je oglaševalec prepričan, da tudi samo poimenovanje »Giga omrežje« ni zavajajoče. Telemach že danes lahko zagotavlja oglaševane hitrosti dostopa do interneta do 1 Gbps, v prihodnje pa načrtuje ponudbo tako hitrega dostopa za vsa gospodinjstva.
  • Glede očitka, da na spletnem mestu družbe Telemach ter na njenem FB profilu ni vsebin iz drobnega tiska v junijskem katalogu, hitrost dostopa do interneta v paketih EON, za katere širokopasovni dostop zagotavlja Telekom Slovenije, oglaševalec navaja, da je na spletnem mestu https://telemach.si/a50037/Pomoc/Novosti-in-Obvestila/NAJVEČJE -GIGA-OMREŽJE-V-SLOVENIJE.html objavljeno besedilo, ki obvešča tudi o povišanju internetnih hitrosti v paketih EON, izjavo za javnost glede nadgradnje fiksnega omrežja ter oglas za pakete EON, ki s klikom na »preverite pakete« usmeri na podstran telemach.si/eon-paketi, kjer so v predstavitvi paketov jasno in nedvoumno navedene tudi hitrosti dostopa v EON paketih. Prav tako je navedeno, da navedene hitrosti veljajo v primerih, ko širokopasovni dostop z bitnim tokom zagotavlja operater Telekom Slovenije. Drobni tisk je torej na spletnem mestu družbe Telemach umeščen tam, kjer je umeščena predstavitev ponudbe vseh paketov EON. Umestitev drobnega tiska na oglas, na katerega se nanaša pritožba, bi bila glede na presplošno vsebino oglasa neprimerna in ne bi dosegla želenega namena. Oglaševanje navaja najvišje hitrosti dostopa v EON paketih z oznako »do«.
 
MNENJE NEODVISNEGA STROKOVNJAKA
 
Oglaševalsko razsodišče je ob prvi obravnavi primera odločilo, da za mnenje, ali je trditev da je Telemachovo omrežje, največje GIGA omrežje v Sloveniji, resnična, zaprosi AKOS kot neodvisno strokovno institucijo na področju telekomunikacij. 
 
Povzetek mnenja: 
Agencija na podlagi podatkov s katerimi razpolaga, ugotavlja, da gre za očitno razhajanje med teoretičnimi zmožnostmi optičnih in kabelskih omrežij, dejanskimi podatki o zmogljivosti posameznih OPT, ki jih operaterji v okviru svojih zakonskih dolžnosti sporočajo organu, pristojnemu za geodetske zadeve in ponudbo na maloprodajnem trgu. Očitno je, da so dejanske zmogljivosti posameznih OPT lahko tudi višje od poročanih v Zbirnem katastru gospodarske javne infrastrukture, to pa pomeni, da Agencija v celoti ne more ugotoviti dejanskega stanja, na podlagi katerega bi se lahko opredelila glede trditve »največjega GIGA omrežja v Sloveniji«.
 
DOLOČILA SLOVENSKEGA OGLAŠEVALSKEGA KODEKSA
Člen 3 POŠTENOST  
3.1.
Oglaševanje ne sme biti zasnovano in oblikovano tako, da bi zlorabljalo zaupanje potrošnikov, izkoriščalo njihovo pomanjkljivo izkušenost oziroma znanje ter jih s tem zavajalo.
3.2.
Vse ključne dejavnike v oglasu, ki bi lahko vplivali na odločitev potrošnikov, je treba jasno navesti.
3.3.
Oblikovanje in način predstavitve morata zagotoviti, da je oglaševanje jasno in lahko razumljivo. V primeru, da vsebuje opombe ali drobni tisk, morajo biti ti dovolj veliki, opazni in berljivi. Kjer je to potrebno, naj bodo povezani z ustreznim delom glavnega besedila. 
Člen 4 RESNIČNOST 
4.1. 
Oglaševanje mora biti zavezano resnici. Ne sme vsebovati trditev ali zvočnih in vizualnih predstav, ki zavajajo ali bi lahko zavedle potrošnika z neresničnostjo, dvoumnostjo, s pretiravanjem, z zavajajočo opustitvijo ipd.. Zlasti to velja, kadar se nanaša na namen in uporabnost izdelka, njegovo sestavo, geografsko poreklo in druge za potrošnika bistvene informacije. 
4.2. 
Pretiravanja, katerih namen je zabavati ali zbujati pozornost, so dovoljena le, če je jasno, da gre za humor, parabolo ali očitno pretiravanje, ne pa za dejstvo, ki ga je treba sprejeti kot tako. 
4.3.
Oglaševalci lahko izrazijo svoje mnenje o čemer koli, tudi o lastnostih ali zaželenosti svojih izdelkov, a le pod pogojem, da je jasno, da izražajo svoje mnenje in ne dejstev. Trditve, ki presegajo subjektivna mnenja, so predmet dokazljivosti, kakor je opredeljeno v 5. členu. 
Člen 5  DOKAZLJIVOST
5.1.
Oglaševalci morajo pred objavo oglasov poskrbeti, da bodo lahko kadarkoli predložili dokazila, s katerimi bodo lahko utemeljili vse trditve, neposredne ali posredne, izražene eksplicitno ali implicitno, ki jih je mogoče objektivno dokazati.
5.2.
Oglaševanje ne sme interpretirati statističnih podatkov na način, ki vzbuja napačen vtis, da je trditev splošno veljavna. 
5.3.
Oglaševanje ne sme zlorabljati, napačno interpretirati ali zavajajoče navajati katerih koli tehničnih podatkov, kot so npr. rezultati raziskav ali navedki iz tehničnih in znanstvenih publikacij. V oglaševanju se znanstvena terminologija ali besednjak ne smeta uporabljati tako, da bi napačno ali zavajajoče napeljevala, da je oglaševana trditev znanstveno veljavna.
5.4.
V primeru pomembnih razhajanj med strokovnimi mnenji o trditvi v oglaševanju trditev ne sme biti prikazana kot splošno veljavna.  
 
RAZSODBA
 
Oglaševalsko razsodišče je primer obravnavalo 27. avgusta, 17. septembra in 5. novembra 2019 ter sprejelo razsodbo:
 
Pritožba je utemeljena. 
 
Oglaševalsko razsodišče javno poziva oglaševalca, da takoj preneha z objavljanjem trditve »Največje Giga omrežje v Sloveniji« v okviru oglaševanja svojih storitev prenosa podatkov.
 
O b r a z l o ž i t e v:
 
Oglaševalsko razsodišče na podlagi ogleda oglaševanja, ki je bilo predmet pritožbe, navedenega v pritožbi in odgovoru oglaševalca ter strokovnega mnenja AKOS ugotavlja, da uporaba presežnika »največje GIGA omrežje v Sloveniji« ni upravičena. Na podlagi javno razpoložljivih podatkov ter mnenja AKOS Oglaševalsko razsodišče ugotavlja, da je uporaba trditve zavajajoča, saj v luči določil 5. člena Slovenskega oglaševalskega kodeksa ni mogoče z gotovostjo dokazati njene resničnosti, saj je nedorečenih in tudi nepreverljivih preveč spremenljivk, ki pa so nujne, da bi lahko z gotovostjo trdili, da je trditev resnična v vsakem primeru. 
 
Oglaševalsko razsodišče
Doc.dr. Milena Fornazarič, predsednica